Sokan imádjuk a csokoládét, ám felemás érzéseket kelt bennünk, hogy egyrészt élvezetet nyújt, másrészt pedig egészségtelen és hizlaló. Itt az idő, hogy tisztázzuk a csokoládé – és a kakaó – körül kialakult félreértéseket.
Amikor rosszkedvű és ingerlékeny vagy, gyakran érzed úgy, hogy legszívesebben azonnal felfalnál egy tábla csokit?
Ez nem véletlen, hiszen a csokoládé hangulatjavító, élénkítő hatású. Ez azonban a közhiedelemmel ellentétben nem a cukor-, hanem a kakaótartalmának köszönhető, a kakaó flavonoidjai ugyanis növelik a nyugalom és elégedettség érzését.
Elődeink a kakaót önmagában vagy vaníliával, fahéjjal, chilivel ízesítve, forró italként fogyasztották jótékony hatása miatt, később azonban a csokoládékészítés során cukrot és adalékanyagokat kevertek hozzá. Ezek gátolják a kakaóban lévő értékes anyagok felszívódását, és gyártás közben nagymértékben csökken az értékes flavonoidok mennyisége is – így „rontották el” az eredeti táplálékot.
A csokoládénak valóban magas az energiatartalma a hozzáadott cukor és zsír miatt, és a fogaknak sem tesz jót. A színtiszta kakaó azonban nem hizlal, sőt népszerű súlycsökkentő. A kakaó rosttartalma ugyanis eltelít, a jóllakottság érzetét kelti, polifenoljai javítják az inzulinérzékenységet és támogathatják a fogyókúrás étrend sikerét – ahogy azt egy nemrégiben közölt vizsgálat eredményei is alátámasztják.
Valamivel valóban kevesebb a hozzáadott cukortartalma és magasabb a kakaótartalma, ugyanakkor energiatartalma alig tér el a tejcsokoládékétól (hasonlítsd csak össze a boltban!), míg értékes, bioaktív hatóanyagai ugyanúgy sérülnek a gyártási folyamat során. Kesernyés íze miatt pedig jóval kevesebben szeretik, mint a tejcsokit.
Te mit választanál? Az egészségtelen csokoládét vagy az értékes kakaót?
Megosztás a facebookon
Nincs még komment.